ایزوپروپیل الکل ( Isopropyl alcohol )

53

ایزوپروپیل الکل C3H8O2 ٬ 2 پروپانول نیز نامیده می شود ، یک ترکیب شیمیایی بی رنگ ، قابل اشتعال و با بوی تند است. یکی از رایج ترین اعضای خانواده الکل از ترکیبات آلی می باشد. ایزوپروپیل الکل اولین الکل مصنوعی تجاری بود. شیمیدانان اولین بار آن را در سال 1920 هنگام مطالعه محصولات فرعی نفت تولید کردند. به راحتی از واکنش پروپیلن با اسید سولفوریک و به دنبال آن هیدرولیز سنتز می شود.

ایزوپروپیل الکل به دلیل داشتن نقطه جوش نسبتا پایین سریعا تبخیر می‌شود. این ماده در آب، بنزن و اکثر حلال های آلی به راحتی حل می‌گردد، اما در محلول های حاوی نمک، انحلال پذیری ندارد. بیشتر حجم تولیدی ایزوپروپیل الکل برای تولید مواد شیمیایی کشاورزی ، دارویی ، کاتالیزورهای فرآیندی و حلال‌ها مصرف می‌شود.

در بعضی موارد هیدراتاسیون پروپیلن در یک مرحله و با استفاده از آب و کاتالیزور در فشار بالا انجام می شود. ایزوپروپیل الکل برای استفاده به عنوان ضد عفونی کننده با آب مخلوط می شود. همچنین در لوسیون های بعد از اصلاح ، لوسیون های دست و سایر مواد آرایشی استفاده می شود. در صنعت از آن به عنوان یک حلال ارزان قیمت برای مواد آرایشی ، داروها ، صدف های پوستی و لثه ها و همچنین برای (اتیل الکل) استفاده می شود. این ماده به گاز مرطوب اضافه می شود و از جدا شدن و یخ زدگی لایه آب جلوگیری می کند. ایزوپروپیل الکل به راحتی به استون ، یک حلال مهم دیگر اکسید می شود.                                                                                               

کاربرد ایزوپروپیل الکل :

این ماده در ساخت انواع شیشه شورها، ضد عفونی کننده ها، رنگبرها، در مواد آرایشی مانند اسپری های مو، و در صنعت چاپ برای کم کردن دمای آب در دستگاه های چاپ استفاده می‌شود. ایزوپروپانول برای ساخت استون و سایر مشتقات آن نیز کاربرد دارد.

کابرد در صنعت :

ایزوپروپیل الکل در صنایع چاپ به عنوان یک حلال و برای تمیز کردن تجهیزات ظریف در صنعت استفاده می‌شود. در تولید اکثر اجزای کامپیوتر استفاده از ایزوپروپیل الکل به عنوان یک حلال ضروری می‌باشد و در تولید رنگ، همچنین به عنوان یک سلب کننده رنگ به کار می‌رود.

از دیگر کاربردهای ایزوپروپیل الکل می توان به موارد زیر اشاره کرد :

به عنوان ضد عفونی کننده جهت تمیز کردن پوست قبل از جراحی

به عنوان حلال برای رزین و استرهای سلولز

به عنوان حلال در صنعت داروسازی

به عنوان ماده اولیه در شیشه شوها و ضد عفونی کننده ها

به عنوان ماده اولیه در مواد آرایشی مانند اسپری های مو، لاک ناخن

به عنوان حلال در برخی واکنش های شیمیایی و آزمایشات بیولوژیکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منوی اصلی