تیتانیوم دی اکسید (TiO2)

Tio2

 نام‌های دیگر محصول : تیتان ، تیتانیا ، Titanium Dioxide

شکل و حالت فیزیکی : پودر سفید

تیتانیوم دی اکسید چیست؟

تیتانیوم دی اکسید، یک ترکیب معدنی به فرمول Tio2 است که عموماً با نام تیتانیوم IV اکساید یا تیتانیا شناخته می شود. این ماده یک رنگدانه جامد سفید با کاربردهای گسترده در صنایع مختلف است. ساختار مولکولی این ماده به صورت مکعب مستطیل گزارش شده است که در نتیجه مطالعات ساختاری و میکروسکوپی به دست آمده است. متداول ترین کاربردهای تیتانیوم دی اکسید، استفاده از آن در صنایع رنگ و پوشش و همچنین صنایع آرایشی بهداشتی و مواد غذایی می باشد.

هنگامی که به عنوان رنگدانه استفاده می‌شود، به نام‌های تیتانیوم سفید، رنگدانه سفید۶  (PW6)، یا CI 77891  خوانده می‌شود. به‌طور کلی منبع آن از ایلمنیت، روتیل و آناتاز تأمین می‌شود. کاربردهای وسیعی از جمله رنگ کرم‌های ضدآفتاب و رنگ‌های خوراکی دارد. هنگامی که به عنوان رنگ غذا استفاده می‌شود، عدد ئی آن ۱۷۱ است.

* دی اکسید تیتانیوم یا همان تیتان از دارای اهمیت ویژه ای در صنایع تولید محصولات پلیمری مخصوصا PVC  می باشد. چون که تیتان مهم ترین رنگ دهنده یا رنگدانه سفیدی می باشد که علاوه بر رنگ کردن ذرات PVC باعث ایجاد اثر حفاظتی در مقابل اشعه  UV نیز می شود. *

 تیتانیوم دی اکسید یا تیتانیا (Titanium Dioxide) یکی از اکسیدهای مهم تیتانیوم می باشد که در صنعت استفاده می شود و در طبیعت به دو صورت آناتاز و روتایل موجود است.

 تنها حدود ۵ % تولید سالانه جهانی تیتانیوم صرف تولید فلز تیتانیوم می شود و ۹۵% باقیمانده در تولید ماده رنگ دی اکسید تیتانیوم استفاده می شود.

ویژگی ها و خواص فیزیکی و شیمیایی تیتانیوم دی اکسید :

  • نام آیوپاک : تیتانیوم‌ دی ‌اکسید
  • ·          نام های متداول : تیتانیا – روتایل – آناتاز
  • ·          فرمول مولکولی : Tio2
  • ·          خطر: تحریک کننده پوست – چشم ها – مجاری تنفسی
  • ·          جرم مولی : 86/79 گرم بر مول
  • ·          دانسیته : 23/4 گرم بر سانتی متر مکعب در حالت روتایل
  • ·          نقطه جوش : 2972 درجه سانتی گراد
  • ·          نقطه ذوب : 1843 درجه سانتی گراد

کاربرد های تیتانیوم دی اکسید :

همانطور که در قسمت فوق به آن اشاره شد، ترکیب شیمیایی تیتانیا یکی از پرکاربردترین رنگدانه های معدنی در صنایع است. مهمترین مصرف کنندگان این نمک معدنی، صنایع تولید رنگ و پوشش، صنایع کاغذ سازی و تولید پلاستیک هستند. این صنایع بیشتر از ۸۰ درصد از تیتان تولید شده در جهان را مصرف می کنند. 

8  درصد از تیتانیا جهان در صنایع تولید الیاف، رنگدانه ‌های صنعت لاستیک، محصولات آرایشی و تولید مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. سایر موارد کاربرد دی اکسید تیتانیوم در صنایع سرامیک و شیشه سازی، تهیه کاتالیزورها، ساخت انواع رساناهای جریان برق و سنتز حد واسط شیمیایی، عنوان شده است. این ترکیب معدنی در حالت طبیعی به شکل پودر جامد سفید رنگ می باشد

مصرف عمده دی اکسید تیتانیوم در صنایع رنگ سازی به عنوان رنگدانه است و همچنین این ماده در صنایع سمنت پلاست , سنگ مصنوعی , رنگ سازی , سرامیک، پلاستیک، کاغذ و الکترونیک دارای کاربرد می باشد.

 این ماده به دلیل داشتن دو شکل آلوتروپی روتیل و آناتاز در صنایع رنگ سازی ، کاغذسازی ، پلاستیک ، لاستیک و … استفاده می گردد .

بسیاری از افراد با دی اکسید تیتانیوم به عنوان ماده موثره ضد آفتاب آشنا هستند. دی اکسید تیتانیوم به عنوان یک ماده فیلتر کننده UV در ضد آفتاب عمل می کند با جلوگیری از جذب نور ماورا بنفش خورشید که می تواند باعث آفتاب سوختگی و همچنین به سرطان پوست شود، به محافظت از پوست فرد کمک می کند.

تیتان ماده ای معدنی است که از زمین استخراج می شود؛ در حالت طبیعی به اشکال مختلف کریستالی مانند آناتاز و روتیل وجود دارد و پس از فرآوری بصورت پودری سفید رنگ است. این ماده معدنی در صنایع مختلفی مانند رنگ و رزین، دارو سازی، غذایی، آرایشی و بهداشتی و… مورد استفاده قرار میگیرد.
تیتان در محصولاتی مانند سرامیک، نساجی، کاشی، پارچه لاستیک و محصولات مراقبت شخصی مناسب باشد وآن ها را در برابر نور ماورا بنفش محافظت نموده و آن ها را سفید تر و شفاف تر می نماید

دی اکسید تیتانیم به دلیل کریستالیزه شدن در هنگام پخت لعاب سرامیک ها  و اپک کردن آن (رنگدانه سفید)، تنظیم و پایدار کردن لعاب سرامیکها ، افزایش قدرت پوشانندگی و ایفای نقش کاتالیست در افزایش سرعت واکنش ها استفاده گسترده ای در صنایع ساخت انواع رنگدانه ها و لعاب سازی و سرامیک سازی دارد. به جهت داشتن ضریب شکست بالا (2.76 – 2.52) و افزایش ضریب شکست شیشه ها در ساخت انواع شیشه های اپتیکی از آن استفاده می شود. در صنایع لاستیک سازی، کاغذ سازی، سرامیک و مواد آرایشی و دارویی (خمیر دندان، پماد، پودر) به عنوان پر کننده عمل می کند. به دلیل استحکام و مقاومت به خوردگی بالای دی اکسید تیتانیم به عنوان پوشش بر روی سطوح مصنوعات فلزی به خصوص در بدنه سفینه های فضایی مورد استفاده قرار می گیرد. از دی اکسید تیتانیم تک کریستال به عنوان الماس مصنوعی استفاده شده با این تفاوت که به راحتی قابلیت تراش دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منوی اصلی