مواد اولیه شیمیایی در تولید شامپو (2)

7
  • _ آب:

این ماده اصلی درآماده سازی تمام شامپوها است که به رقیق سازی کمک می کند و باعث می شود شامپو به راحتی روی مو و پوست سر پخش شود.

  • _ سورفکتانت ها:

ترکیباتی هستند که میزان پایداری کشش سطحی را بین دو فاز کاهش می دهند و همچنین هردو بخش هیدروفیل و لیپوفیل در ساختارشان وجود دارد، در مرز بین دو فاز جذب می شوند و به اختلاط دو فاز کمک می کنند.

از سورفکتانت های آنیونی به علتخواص کف کنندگی خوببیشتر استفاده می شود، بخش آب دوست دارای بار منفی است که باعث بهتر کف کردن، تمیز کردن ونتیجه نهایی می شود.

مانند: سدیم لوریل اتر سولفات، تری اتانول آمین سولفات

سورفکتانت های غیر یونی خاصیت پاک کنندگی خوبی دارند اما به اندازه کافی کف ندارند.

یکی از عوامل تقویت کننده کف که می توان از آن استفاده کرد بتائین می باشد.

سورفکتانت های کاتیونی سمی هستند و ازین رو استفاده نمی شوند، با این حال ممکن است از غلظت کم آنها در نرم کننده مو استفاده شود.

سدیم لوریل سولفات (SLS) و سدیم لوریل اتر سولفات (SLES) نقش مشابهی را دارند. SLS سمی و تحریک پذیر است، برای اینکه کمتر تحریک شود اتوکسیله می شود (با افزودن اکسید اتیلن) و در نتیجه SLES ایجاد می شود. سدیم لوریل اتر سولفات یکی از اصلی ترین مواد تولید شامپو در جهان است، این ماده در حقیقت نوعی صابون صنعتی به شمار می آید و به تنهایی دارای کف بسیار خوبی می باشد. پایه و اساس 99 درصد از شامپو های تولید شده در سطح جهان از نظر تناژ مصرف، سدیم لوریل اتر سولفات می باشد.

  • _ تنظیم کننده  PH:

از این عوامل برای جلوگیری از قلیایی شدن شاخه مو استفاده می شود. اکثر مواد شوینده دارای PH قلیایی هستند که باعث تورم شاخه مو می شود. این تورم کوتیکول محافظ را که باعث مستعد شدن ساقه مو می شود ، شل می کند.

مانند: اسید سیتریک و اسید گلیکولیک

  • _ غلیظ کننده ها:

برای تنظیم ویسکوزیته و غلیظ شدن محصول به کار می روند، اصولا در شامپوهای کرمی استفاده می شوند.

مانند: صمغ تارگانت و کربوکسی متیل سلولز و همچنین نمک طعام

  • _ مایع ساز ها:

مواد شیمیایی ای که به شامپو اضافه می شوند تا آن را مات سازند بنابراین نور از آن عبور نمی کند. حالت درخشش مرواریدی ایجاد می کند که پاک کنندگی موثری ندارد.

مانند: اسپرماستی، آلکانول آمید ها با اسید چرب زنجیره بلند، پروپیلن گلیکول، نمکهای منیزیم ، کلسیم و روی اسید استئاریک و …

  • _ عوامل ضد شوره:

شامپوهای دارویی حاوی مقدار کمی از این مواد فعال هستند که فقط برای مدت کوتاهی با پوست سر تماس دارند. برای موثر بودن ، ماده فعال باید در محیط آب و پوست سر عمل کند و برای ادامه فعالیت باید به راحتی با پوست سر سازگار باشد.

مانند: سلنیوم سولفید، سالیسیلیک اسید

  • _ عطر ها:

شامپوها شامل عطرهایی هستند که بیشتر از عصاره گیاهان انتخاب می شوند.

مثال: عطر میوه

  • _ مواد نگهدارنده:

فرمول شامپو حاوی آب احتمال آلودگی توسط عوامل بیماری زا را دارد. به همین دلیل ، برای جلوگیری از رشد کپک ها ، اضافه کردن مواد نگهدارنده در شامپو ضروری است. مواد نگهدارنده معمولاً فقط از 0/1 -0/5 درصد از فرمولاسیون را تشکیل می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منوی اصلی