مونو کلرو استیک اسید (مواد اولیه شیمیایی)

29

مونو کلرو استیک اسید MCA، با فرمول شیمیایی CClH2COOH یک کربوکسیلیک اسید است که با ترکیب شدن کلر با اسید استیک تشکیل شده است. یک جامد بی رنگ و بی شکل است. مونو کلرو اسید استیک بسیار محلول در آب و همچنین بیشتر از حلال های آلی است، انتظار می رود همانطور که فرمول ساختاری آن نشان می دهد، با گروه هایی که احتمال واکنش دارند وارد واکنش شود.

مونو کلرو اسید استیک خالص موجود در حالت مذاب به صورت فلکس یا در آب، اتانول و متانول حل شده است. در دمای اتاق، جامدات MCA ظاهر یک ماده کریستال هیدروسکوپی با بوی اسیدی مشخص دارد.
مونو کلرو استیک اسید 80٪ (بالاتر از 18 درجه سانتیگراد) در آب و مونو کلرو استیک اسید ذوب شده (بالاتر از 62 درجه سانتیگراد)، مایع روشن با بوی اسیدی مشخص است. بسته به درجه حرارت، محلول های آبی به هیدرولیز بسیار آهسته می انجامد که در نهایت منجر به تشکیل اسید گلیکولیک و اسید هیدروکلریک می شود.

کاربرد مونو کلرو استیک اسید MCA
تولید کربوکسی متیل سلولز و استارچ به عنوان عامل ضعیف کننده برای مواد شوینده، حفاری نفت، کاغذ، مواد غذایی و داروهای کاربردی
تولید محصولات کشاورزی مانند علف کش ها (به عنوان مثال 2،4-D و MCPA) یا حشره کش ها، به عنوان مثال (dimethoates)
مواد اولیه برای تولید بتن
ساخت اسید thioglycolic برای تثبیت کننده نور UV در PVC و استرهای تيوگلیكوليك اسكل به عنوان افزودنی در لوازم آرایشی
برنامه های کاربردی دیگر: ویتامین ها، کافئین مصنوعی، ملانات، گلیسین
.
مایعات MCA به سرعت در پوست جذب می شوند، حتی در غلظت های پایین و حتی اگر اسید باعث ایجاد ضایعات پوستی قابل مشاهده نشود. اگر بیش از 5٪ سطح پوست در تماس با آن باشد، مسمومیت کلی (سیستمیک) ممکن است رخ دهد. با استفراغ و یا علائم شوک (آشفتگی و / یا سردرگمی، ناخودآگاه، پوست کم رنگ و پالس سریع) همراه است. در صورتی که اقدام فوری و کافی انجام نشود، ممکن است باعث صدمه بسیار جدی و حتی کشنده شود.
یک ماده خطرناک است و به طور رسمی به عنوان “سمی و خورنده” طبقه بندی شده است. هرگونه تماس با پوست و چشم ممکن است باعث سوختگی شدید شیمیایی شود، با آسیب احتمالی دائمی (زخم). حتی راه حل هایی که به 1٪ رقیق می شوند، ممکن است باعث ایجاد لکه های قرمز دردناک و تورم پس از تماس با پوست شوند. استنشاق بخارات MCA اثر ضد التهابی روی دستگاه تنفسی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منوی اصلی