کود ، ماده ای طبیعی یا مصنوعی حاوی عناصر شیمیایی می باشد که باعث بهبود رشد گیاهان می شوند. کودها حاصلخیزی طبیعی خاک را افزایش می دهند یا عناصر شیمیایی محصولات قبلی را از خاک می گیرند.

گیاهان به منظور رشد و نمو ، جدا از آب کافی ، به عناصر غذایی مانند نیتروژن ، فسفات ، پتاسیم و عناصر کمیاب مانند مس و روی نیاز دارند. تنها در صورت برآورده شدن این الزامات می توان محصولاتی با کیفیت بالا بدست آورد. گیاهان زراعی از طریق سیستم ریشه خود مواد مغذی و عناصر کمیاب را از خاک به دست می آورند ، فرآیندی که در آن محتوای هوموس خاک نقش اساسی دارد. هوموس از نظر مواد مغذی گیاهی غنی است و ظرفیت نگهداری آب بسیار بالایی دارد. استفاده از کود حاوی مواد مغذی دقیق مورد نیاز محصولات زراعی در خاک ضروری است. اصولا بین کودهای معدنی و کودهای آلی تمایز قائل می شوند ، بدین ترتیب کودهای دامی شامل کود دامی ، کود گیاهی ، مالچ ، کود باقیمانده آلی و محیط های در حال رشد مانند بیو پسماند کمپوست شده ، لجن فاضلاب و محیط های در حال رشد (پیت باغبانی) هستند. کودهای معدنی کودهای مصنوعی هستند که حاوی یک یا چند ماده مغذی می باشند.

کودهای شیمیایی امروزه شامل یک یا سه عنصر از عناصر مهم ( نیتروژن ، فسفر و پتاسیم) در تغذیه گیاه هستند. عناصر گوگرد ، منیزیم و کلسیم از اهمیت ثانویه برخوردار می باشند.

شش ماده مغذی اصلی وجود دارد که گیاهان به مقادیر نسبتاً زیادی به آنها نیاز دارند عبارتند از :

  • _ کربن حاصل از CO2 در هوا
  • _ هیدروژن از آب
  • _ اکسیژن از آب و هوا
  • _ نیتروژن به گیاهان کمک می کند پروتئین های مورد نیاز برای تولید بافت های جدید را تولید کنند. در طبیعت ، نیتروژن غالباً کم است بنابراین استفاده از کود حاوی نیتروژن برای گیاه بسیار مفید است. چنانچه نیتروژن زیادی در دسترس باشد ، گیاه ممکن است شاخ و برگ زیادی بدهد اما میوه یا گل تولید نکند. در حقیقت رشد ممکن است متوقف شود زیرا گیاه عناصر لازم را به اندازه کافی جذب نمی کند.
  • _ فسفر رشد ریشه را تحریک می کند ، به گیاه کمک می کند جوانه ها و گل هایش را به ثمر بنشاند ، موجب طراوت و نشاط گیاه می شود و اندازه دانه را افزایش می دهد؛ این کار را با کمک به انتقال انرژی از یک قسمت گیاه به قسمت دیگر انجام می دهد. برای جذب فسفر ، بیشتر گیاهان به PH خاک بین 6.5 تا 8.8 نیاز دارند. مواد آلی و فعالیت ارگانیسم های خاک نیز در دسترس بودن فسفر را افزایش می دهد.
  • _ پتاسیم قدرت کلی گیاه را بهبود می بخشد. به گیاهان کمک می کند تا کربوهیدرات تولید کنند و مقاومت در برابر بیماری را افزایش می دهد. همچنین به تنظیم فعالیتهای متابولیکی کمک می کند.

همچنین گیاهان به سه ماده مغذی اضافی نیاز دارند ، اما در مقادیر بسیار کمتری :

  • _ کلسیم توسط غشای سلول ، در نقاط رشد و خنثی سازی مواد سمی استفاده می شود. علاوه بر این ، کلسیم ساختار خاک را بهبود می بخشد و به اتصال ذرات آلی و غیر آلی به یکدیگر کمک می کند.
  • _ منیزیم تنها جزء فلزی کلروفیل است که بدون آن ، گیاهان نمی توانند نور خورشید را جذب کنند.
  • _ گوگرد جزء تشکیل دهنده بسیاری از پروتئین ها است.

منوی اصلی